W odpowiedzi na ataki terrorystyczne w Danii grupa młodych muzułmanów postanowiła wykonać „pierścień pokoju” wokół synagogi w Oslo. Realizację projektu zaplanowano na sobotę 21 lutego, w czasie trwania Szabatu. Ma być on gestem solidarności ze społecznością żydowską, która padła ofiarą zamachów terrorystycznych w ubiegłym tygodniu w Kopenhadze. Inicjatywa została zorganizowana na profilu „Fredens Ring” na Facebooku. Oto fragment tekstu zapraszającego do udziału:

„Islam zawiera nakaz obrony naszych braci i sióstr, niezależnie od religii, którą wyznają. Islam uczy wnoszenia się ponad nienawiść i nie zniżania się nigdy do poziomu tych, którzy ją szerzą. Islam nakazuje wzajemną obronę i ochronę. Muzułmanie chcą pokazać, jak bardzo potępiają wszelkie oznaki nienawiści wobec Żydów i że zawsze można na nich liczyć, gdy trzeba przyjść im z pomocą. Dlatego w sobotę 21 lutego planujemy utworzyć ludzki pierścień wokół budynku synagogi. Przyjdźcie sami i zachęćcie innych, żeby wzięli udział!”.

Jeden z organizatorów, Hajrad Arshad, powiedział norweskiej telewizji: „Wierzymy, że po atakach terrorystycznych w Kopenhadze teraz jest najlepszy czas dla nas, muzułmanów, aby wystąpić przeciw prześladowaniu Żydów, którzy atakowani są w Europie”. Inny inicjator akcji, Assidiq Yousef, ostrzega: „Muzułmanie muszą powstać i pokazać swoją solidarność teraz, gdy Żydzi atakowani są w Europie. Jeśli ktoś przyjdzie, żeby zaatakować synagogę, najpierw będzie musiał pokonać nas”.

Projekt prawdopodobnie zostanie przeprowadzony z powodzeniem, ponieważ kilka godzin przed jego rozpoczęciem udział w nim zadeklarowało ponad 1800 osób, przy limicie trzydziestu ustalonym przez zarząd synagogi.

Źródła: www.washingtonpost.com, www.saphirnews.comwww.facebook.com