Śledczy z Huston starają się dociec przyczyn pożaru, który w piątek, 13 lutego, zniszczył budynek miejscowego instytutu muzułmańskiego, Quba Islamic Institute. Na całe szczęście nikt nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia.

Ogień strawił jeden z trzech budynków centrum, które jednak nie przerwało z tego powodu swojej działalności. Na razie nie ma oficjalnych informacji na temat tego, co wywołało pożar, choć w relacji wideo zamieszczonej na profilu Facebook Instytutu, jego imam, Ahsan Zahid, stwierdził, że badający sprawę przekazali mu, iż ich zdaniem było to podpalenie. Wezwał jednak wspólnotę muzułmańską, aby powstrzymała się od poszukiwania winnych przed zakończeniem śledztwa.

Zahid opowiedział o serii niepokojących zdarzeń, który miały miejsce kilka dni wcześniej. W czwartek pracownicy Instytutu zostali nastraszeni przez kierowcę pickupa, który krzyczał w ich kierunku arabsko brzmiące frazy, z powtarzającym się słowem „Allah”, tak jakby chciał upozorować samobójczy atak terrorystyczny. W tym samym tygodniu na terenie Instytutu zauważono nieproszonego gościa – mężczyznę z zasłoniętą twarzą.

Biuro Rady ds. Relacji Amerykańsko-Muzułmańskich w Teksasie wezwało władze stanowe do wszczęcia śledztwa przeciwko przestępstwu z nienawiści, gdyby okazało się, że do pożaru centrum doszło w wyniku podpalenia.

Imam Zahid oszacował zniszczenia na co najmniej 100 tys. dolarów.

Pożar w Huston wybuchł parę dni po morderstwie trzech młodych muzułmanów w pobliżu kampusu Uniwersytetu Północnej Karoliny. Zbrodnia ta wstrząsnęła nie tylko wspólnotą muzułmańską w USA, domagającą się od władz stanowych i federalnych zwrócenia szczególnej uwagi na przybierającą na sile falę aktów przemocy przeciwko islamowi motywowanych nienawiścią do tej religii i jej wyznawców.

Javid Sultan, przewodniczący Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich Uniwersytetu w Huston stwierdził, że młodych muzułmanów studiujących na tej uczelni ogarnął lęk po tym, jak usłyszeli wieści o podpaleniu. „Staramy się zwiększyć swoją czujność. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś podobnego może wydarzyć się ponownie” – stwierdził, dodając, że „wizja doświadczania prześladowań ze względu na wiarę mrozi krew w żyłach”.

Z ostatniej chwili: w poniedziałek 16 lutego policja w Huston zatrzymała bezdomnego mężczyznę, któremu postawiono zarzuty o podpalenie centrum muzułmańskiego.

Źródło: www.reuters.comwww.huffingtonpost.com