„Znajdziecie się w piekle na ziemi i umrzecie w samotności” – tę ponurą wiadomość rząd Francji przekazuje za pośrednictwem mediów społecznościowych w ramach kampanii mającej na celu zniechęcenie do wstępowania obywateli w szeregi dżihadystów.

Na jedynym z klipów wideo przygotowanych na tę okazję i publikowanych na stronie www.stop-djihadisme.gouv.fr, wyświetlane są teksty z typowymi obietnicami kierowanymi przez zbrodniarzy z ISIS do swoich rekrutów. Przeciwko tym hasłom formułowane są konkretne zarzuty, pojawiające się na tle makabrycznych obrazów ilustrujących faktyczne oblicze działalności tej organizacji: ukrzyżowania, ciała bez głów, trupy zrzucane do dołów…

„Mówią: «przyłącz się do nas i pomóż syryjskim dzieciom». W rzeczywistości weźmiesz udział w masakrach ludności cywilnej” – argumentacji tej towarzyszą wstrząsające obrazy z wojen na Bliskim Wschodzie. Inne przesłanie skierowane jest do kobiet. „Mówią: «zapraszamy, przyjedź i załóż rodzinę z którymś z naszym bohaterów». W rzeczywistości przygotujcie się na urodzenie i wychowywanie dzieci w warunkach niekończącej się wojny i grozy”.

Strona internetowa przygotowana przez francuski rząd ma za zadanie przeciwstawić się wyrafinowanym wysiłkom „marketingowym” i PR-owym, prowadzonym przez grupy dżihadystyczne, którym w ciągu ostatnich lat udało się w ten sposób przyciągnąć setki obywateli Francji walczących obecnie w Syrii i Iraku. Znajdziemy na niej również działy, takie jak „Zrozumieć zagrożenie terrorystyczne” czy „Rozszyfrowanie propagandy dżihadstów” zawierające wypowiedzi ekspertów, analizy historyczne i linki do bardziej szczegółowych informacji oraz raportów.

Trudno ocenić, czy kampanii tej faktycznie uda się zastopować wysiłki fanatyków z ISIS mających na celu pozyskiwanie nowych członków spośród obywateli „niewiernej” Francji (oraz szerzej, innych Europejczyków). Christian Gravel, kierujący wydziałem ds. komunikacji społecznej rządu francuskiego, wierzy w sukces tej akcji: „Nasze filmy dystrybuowane będą powszechnie w mediach społecznościowych, tak aby mogły dotrzeć do maksymalnej liczby młodych odbiorców, szczególnie podatnych na hasła głoszone przez radykałów. Mamy nadzieję, że wstrząsną one nimi. Nasza strona oferuje pomoc dla takich osób oraz ich rodzin i przyjaciół”.

Źródła: www.hurriyetdailynews.comwww.stop-djihadisme.gouv.fr