Podczas gdy skrajnie antymuzułmańskie ugrupowanie zdobywa kolejnych zwolenników w Niemczech na fali konsekwencji ataku na redakcję paryskiego tygodnika „Charlie Hebdo”, jeden z organizatorów tego ruchu rezygnuje ze swojej funkcji po tym, jak do opinii publicznej przedostały się jego zdjęcia sprzed kilku miesięcy, na których stara się upodobnić do Adolfa Hitlera.

Pechowe dla Lutza Bachmana selfie zdobył i opublikował niemiecki tabloid „Bild”. Jednocześnie okazało się, że na swoim profilu Facebook zamieścił on fotkę jegomościa w uniformie organizacji Ku Klux Klan z podpisem: „Trzy litery K dziennie skutecznie chronią nas przed mniejszościami”.

Zdjęcie Bachmana-Hitlera pochodzi z września ubiegłego roku, to z członkiem KKK – z roku 2012. Obydwa – zdaniem kajającego się lidera Pegidy – miały wyłącznie satyryczny charakter. „Zdjęcie wykonałem u fryzjera, z okazji publikacji satyrycznego audiobooka On powrócił. Od czasu do czasu trzeba umieć żartować na różne tematy”.

Wszyscy pamiętamy podobnych „żartownisiów” z przeszłości – na przykład rolę tygodnika „Der Stürmer” we wzniecaniu (o ile nie tworzeniu) antysemickiej atmosfery w Niemczech w latach 30. ubiegłego wieku. Niestety, zdaniem niektórych komentatorów w podobny sposób należy oceniać tendencyjne, antymuzułmańskie „satyryczne (a właściwie – „sadystyczne”) publikacje” „Charlie Hebdo”…

Źródła: edition.cnn.com, www.aa.com.tr