Nieukończony meczet w Dormagen w Niemczech (Nadrenia Północna Westfalia) padł ofiarą wandalizmu, co miało miejsce w nocy z ostatniej soboty na niedzielę (20–21.12). To kolejny skutek wzmagającej się najnowszej fali islamofobii w tym kraju.

Sprawcy wymalowali na murach budowanego obiektu swastyki oraz rasistowskie hasła. Wśród nich znalazło się stanowcze i bezpośrednio nawiązujące do niesławnych dziejów Niemiec z pierwszej połowy XX wieku: „do obozu koncentracyjnego z wami!”.

Miejscowa policja wszczęła dochodzenia w te sprawie, przekonując, że dla przestępstw o podłożu rasistowskim nie może być żadnego wytłumaczenia, a sprawcy zostaną ukarani najsurowiej, jak to będzie możliwe. Wyznaczono też nagrodę (w wysokości 1500 euro) za wskazanie osób, które mogłyby mieć coś wspólnego z tym atakiem. Dobrze, aby kroki te nie były tylko „na pokaz”. Obecne działania „patriotów” z Pegidy świadczą o coraz poważniejszym problemie ksenofobii w Niemczech (nie tylko w landach wschodnich) i rosnącej tam akceptacji dla rasizmu (przeciwko „rajdom” Pegidy wypowiedziała się ostatnio Rada Żydów Niemieckich, która również podkreśliła, że mamy do czynienia z bardzo groźnym trendem). Na początku grudnia w Bawarii (w mieście Vorra, 50 km od Norymbergii) spłonęły trzy budynki, w których mieli zamieszkać uchodźcy (głównie ci szukający ocalenia z konfliktów na Bliskim Wschodzie). Na sąsiednich posesjach pojawiły się hasła antyimigranckie, co oznacza, że prawdopodobnie nie mieliśmy tu do czynienia z „nieszczęśliwym wypadkiem”.

Do innego zdarzenia o podłożu antyislamskim (islamofobicznym, choć to prawda – islamofobowie faktycznie „nie boją” się islamu, jak często podkreślają) doszło w Braunschweig (Brunszwiku, Dolna Saksonia) – 29-letnia muzułmanka syryjskiego pochodzenia została celowo uderzona przez samochód, gdy przechodziła przez jezdnię. Osoby z pojazdu – czterech mężczyzn w wieku ok. 20 lat – obrzuciło swoją ofiarę wyzwiskami przeciwko islamowi i szarpało ją. Były one prawdopodobnie związane z miejscową organizacją BRAGIDA (odnogą „patriotycznej” Pegidy).

Źródła: www.dw.dewww.dw.de