Lega Nord, włoska partia polityczna o silnym zabarwieniu antyimigranckim, w poniedziałek 3 lutego br. zabrała głos w sprawie planów budowy Muzeum Islamu w Wenecji.

Z propozycją utworzenia w Wenecji Muzeum Islamu wraz z działającym przy nim Centrum Muzułmańskim, wyszedł burmistrz Wenecji – Giorgio Orsoni. Pomysł został już wstępnie poparty przez premiera Włoch, Enrico Letta.

Przedstawiciele Lega Nord sprzeciwiają się stanowczo tym planom, sugerując jednocześnie, że władze powinny skupić się bardziej na gospodarce niż na rozwijaniu instytucji kulturalnych. Senator Lega Nord, Massimo Bitonici, oskarżył premiera Letta, iż pracuje nad rozprzestrzenianiem islamu we Włoszech: „Nie chcemy żadnego islamskiego muzeum w Wenecji. (…) Letta powinien skupić się raczej na kryzysie gospodarczym, nie zaś na wymyślaniu sposobów na rozprzestrzenianie islamu”.

Z kolei europoseł Lega Nord, Lorenzo Fontana, poszedł o krok dalej, zapowiadając już teraz szukanie luk prawnych mających uniemożliwić powstanie muzeum. Ponadto stwierdził: „Będziemy obecni na placu budowy dzień i noc. Wszystko po to, by utrudniać pracę. (…) Partia nie pozwoli na taki bałagan. Region Veneto chce niepodległości, nie islamskich muzeów”. Dodał również, że podobne projekty mogą zagrozić fundamentom włoskiego społeczeństwa.

Źródło: www.islamophobiawatch.co.uk