Turecki premier Erdogran powiedział 12 września br., że islamofobia to rodzaj rasizmu taki sam jak inne formy dyskryminacji, kwalifikując ją jednocześnie jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

W wydanym oświadczeniu dla prasy podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Islamofobii: Prawo i Media odbywającej się w Stambule, Erdogan stwierdził, że islamskie koncepcje zostały wykorzystane w sposób negatywny, co przyniosło zdeformowane skojarzenia z islamem w świecie zachodnim.

Erdogan powiedział: „Trzeba sobie uświadomić, iż islamofobia jest tak samo niebezpieczna jak rasizm, dyskryminacja czy antysemityzm. I tak jak inne formy dyskryminacji jest rodzajem rasizmu. To zbrodnia przeciw ludzkości”. Dodał również, że islamofobia została rozpowszechniona poprzez filmy, telenowele, muzykę, media, fotografie czy drobne artykuły prasowe.

Turecki wiceminister Bulent Arinc powiedział z kolei: „Islamofobia jako ideologia nienawiści jest także narzędziem ucisku”. Przemawiając podczas omawianej konferencji, zorganizowanej przez Generalną Dyrekcję Prasy i Informacji oraz przez Organizację Współpracy Islamskiej, Arinc powiedział: „Postawy, które przyczyniają się do kulturowych i cywilizacyjnych konfrontacji, budują psychologiczne bariery między ludźmi”. Wspomniał również o powielaniu przez niektórych poglądu, iż „Islam i demokracja są ze sobą nie do pogodzenia”, dodając: „Chciałbym w tym miejscu, podczas spotkania, które współorganizuje Organizacja Współpracy Islamskiej, wyraźnie powiedzieć, że muzułmanie w istocie są demokratami”.

Arinc, w kolejnej wypowiedzi odnoszącej się do islamofobii, stwierdził: „Islamofobia to odmiana rasizmu i zbrodnia przeciwko ludzkość, tak samo jak inne rodzaje dyskryminacji”. Zaznaczył, że każdy inteligentny i mający sumienie człowiek ma obowiązek sprzeciwiać się tej zbrodni. Wezwał świat islamu do włożenia wysiłku w zwalczanie uprzedzeń o muzułmanach oraz doradził światu zachodniemu, zwłaszcza Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej, podjęcie odpowiednich działań przeciwko szybko rozprzestrzeniającej się tam  islamofobii.

Źródło: www.worldbulletin.net