Nawiązując do nazistowskiej taktyki, norweska anty-islamska formacja NDL opublikowała listę muzułmańskich firm i organizacji działających na terytorium Europy Zachodniej. Wcześniej, podobna, nazistowska lista została sporządzona tylko raz w historii Norwegii – w celu rasowego „sprofilowania” Żydów. Grupa LIM (równość, integracja, różnorodność) napisała w komunikacie opublikowanym na Facebooku, iż: „NDL sporządziło listę muzułmańskich organizacji w Norwegii oraz firm prowadzonych przez ludzi o muzułmańsko brzmiących imionach…”. W odpowiedzi czasopismo The Nordic Page stwierdziło: „Nie uważamy, iż nasze działania miałyby mieć cokolwiek wspólnego z ‚krytyką islamu’”. Lista opublikowana przez Norweską Ligę Obrony (NDL) została opracowana na podstawie wykazu w Publicznym Rejestrze Podmiotów.

Lars Johny Aardal, zastępca lidera NDL przyznał, iż listę opublikowano w celu „ukazania rozmiaru islamu w Norwegii”. NDL napisała we wstępie, iż „lista nie jest jeszcze ukończona, a dłuższa natomiast może być przygotowana według wielu różnych słów-kluczy… Mamy tylko wejścia zawierające słowa-klucze takie jak: islam, kurdyjski, turecki, muzułmanin, irański, iracki, somalijski, pakistański, arabski, Mohammed, Ali i Husajn”.

Lista NDL sprowadziła na nią falę krytyki. LIM, w komunikacie zamieszczonym na Facebooku oświadczyła, iż „wykazy tego typu, oparte na zasadzie klucza religijnej przynależności wywołują przykre historyczne skojarzenia i mogą wywoływać poczucie strachu i wrogości między poszczególnymi grupami w społeczeństwie… My, zwolennicy pokojowego i tolerancyjnego wielokulturowego społeczeństwa, reagujemy i sprzeciwiamy się wszelkim formom ekstremizmu”.

NDL powstała na przełomie  lat 2010/2011, zainspirowana przez swój brytyjski odpowiednik: EDL (Angielska Liga Obrony) powstały w 2009 roku. Informacje o NDL obiegły media w 2011 roku w związku z masakrą Andersa Brevika w Oslo i na wyspie Utoya.

Źródło: www.onislam.net